Tego lata nie zapomnij o swoich oczach!

Okres letni oznacza zazwyczaj więcej czasu spędzanego na świeżym powietrzu i większe narażenie oczu, co może prowadzić do potencjalnych problemów. Podjęcie kilku prostych kroków może zapewnić relaksujący i bezpieczny sezon. Trzy typowe sytuacje występujące latem mogą mieć wpływ na oczy: odwodnienie, "oko surfera" i promieniowanie słoneczne.

Odwodnienie występuje wtedy, gdy więcej wody opuszcza organizm niż do niego trafia. Utrata płynów następuje w sposób naturalny, ale jedną z najczęstszych przyczyn odwodnienia jest obfite pocenie się, co większość z nas robi, gdy latem przebywa na świeżym powietrzu, ciesząc się dniem na plaży, grając w tenisa lub pracując w ogródku.

Pierwszą reakcją organizmu na utratę płynów jest oszczędzanie wody, co prowadzi do pragnienia, suchości w ustach, skurczów mięśni, bólu głowy i braku produkcji łez. Kiedy oczy przestają produkować łzy, nie są już odpowiednio nawilżone, co powoduje suchość oka, zmęczenie oczu i problemy z widzeniem.

Najlepszym sposobem leczenia suchego oka jest nawadnianie organizmu poprzez picie dużej ilości wody. Krople do oczu również mogą pomóc, smarując oko i wypłukując ciała obce.

Zapobiegaj odwodnieniu przez cały rok, pijąc dużo wody, zwłaszcza przed, w trakcie i po ćwiczeniach lub innych zajęciach na świeżym powietrzu. Rozważ także zmniejszenie ilości soli w diecie oraz ograniczenie spożycia alkoholu, kofeiny i żywności wysokobiałkowej.

Być może nie surfujesz, ale możesz nabawić się tak zwanego "oka surfera" (zwanego również pterygium) podczas dnia spędzonego na plaży. Oko surfera, czy to od słońca, wiatru, czy słonej wody, powoduje, że zwykle łagodna błona zaczyna rosnąć w kąciku oka i wkracza na rogówkę, powodując dyskomfort, a nawet zaburzając widzenie.

Oczy naturalnie produkują mieszaninę soli i wody, ale nie jest to ta sama mieszanina, co sól w oceanie. Sól medyczna - podobna do łez - zawiera około 0,9% chlorku sodu (soli), podczas gdy zawartość soli w oceanie wynosi średnio 3,5%. Woda morska zawiera również inne substancje, od piasku po mikroorganizmy i bakterie, które mogą powodować podrażnienie oczu.

Dla większości plażowiczów lekarstwem na oczy podrażnione słońcem, solą, piaskiem i wiatrem jest zastosowanie łagodzącego roztworu soli sporządzonego z (oczywiście!) soli i wody.

Trzecią kwestią dotyczącą oczu w okresie letnim jest ochrona przeciwsłoneczna. Słońce emituje promieniowanie w wielu formach: światło słoneczne, które widzimy, ciepło, które czujemy, oraz promienie ultrafioletowe (UV) w dwóch rodzajach: UV-A i UV-B. Promienie UV, choć niewidoczne dla oka, powodują oparzenia słoneczne, a także mogą uszkadzać oczy i zaburzać widzenie.

Promienie UV-A mogą wpływać na widzenie centralne, uszkadzając plamkę żółtą - część siatkówki znajdującą się w tylnej części oka. Większość promieni UV-B jest pochłaniana przez rogówkę i soczewkę, ale mogą one powodować jeszcze większe uszkodzenia niż promienie UV-A, w tym zwyrodnienie plamki żółtej, które jest główną przyczyną utraty wzroku u starszych Amerykanów. Promienie UV mogą również powodować niektóre rodzaje zaćmy, raka skóry na powiekach oraz bolesne schorzenie zwane oparzeniem słonecznym rogówki, będące wynikiem krótkotrwałej ekspozycji na promienie UV-B, które może wystąpić w przypadku spędzenia dnia na plaży bez ochrony oczu.

Najlepszym sposobem ochrony oczu przed promieniami UV jest stosowanie okularów pochłaniających promienie UV i noszenie kapelusza z rondem. Sam kapelusz może zablokować około połowy promieni UV. Okulary, które pochłaniają promienie UV, zapewniają największą ochronę. Wszystkie rodzaje okularów, w tym okulary na receptę i bez recepty, soczewki kontaktowe i implanty soczewek, powinny pochłaniać promienie UV-A i UV-B. Jeśli chodzi o ochronę przed promieniowaniem UV w codziennym noszeniu okularów, istnieje kilka opcji, takich jak materiały soczewek blokujące promieniowanie UV, powłoki i soczewki fotochromowe.

Pamiętaj, że Twoje oczy są zbyt ważne, aby samodzielnie diagnozować ewentualne problemy, Jeśli chcesz porozmawiać o tym, jaki rodzaj okularów będzie Cię najlepiej chronił, zadzwoń do naszego zespołu w Allied Eye pod numer (423) 855-8522. Zadbamy o to, abyś Ty i Twoje oczy mieli pogodne lato!

Powiązane artykuły

Kontakt

Telefon:530-246-126

Email: mail@czesci-motor.pl
 

 

Witamy

Witamy na naszej stronie poświęconej oczom i ich wysiłkowi w codziennej pracy przed komputerem. Mamy nadzieję, ze rzetelnie opracowywane artykuły okażą się przydatne i pomocne.