Styczeń to #GlaucomaAwarenessMonth

Większość z nas słyszała o chorobie oczu zwanej jaskrą, ale niewielu z nas w pełni rozumie, co dokładnie pociąga za sobą ten stan i kto jest najbardziej zagrożony. Ważne jest, aby poznać podstawy jaskry, ponieważ jest ona jedną z głównych przyczyn utraty wzroku. Obecnie w Stanach Zjednoczonych jaskra dotyka około trzech milionów osób.

We wczesnych stadiach jaskry zwykle nie ma żadnych oznak ani objawów. Jest to jeden z powodów, dla których tak ważne jest przeprowadzanie rutynowych kompleksowych badań oczu, zalecanych przez dr Matzkina. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jaskrze, w tym o różnych typach, objawach, czynnikach ryzyka i możliwościach leczenia.

Co to jest jaskra?

Jaskra jest chorobą oczu, która uszkadza nerw wzrokowy. Nerw wzrokowy znajduje się w tylnej części oka. Zawiera ponad milion włókien nerwowych i łączy się z mózgiem. Przenosi on sygnały świetlne do mózgu, gdzie są one interpretowane jako obrazy.

Gdy w płynie wewnątrz oka wzrasta ciśnienie (ciśnienie wewnątrzgałkowe), uciska ono nerw wzrokowy. Powoduje to atrofię, czyli obumieranie komórek, co zakłóca zdolność nerwu do funkcjonowania. Z czasem nierozwiązane ciśnienie w oku może uszkodzić nerw wzrokowy na tyle, by spowodować ślepotę.

Czy istnieją różne rodzaje jaskry?

Tak, istnieje kilka rodzajów jaskry. Najczęstszy typ nazywany jest jaskrą pierwotną otwartego kąta. Dochodzi do niej stopniowo, gdy oko nie jest w stanie odprowadzać płynu tak skutecznie, jak powinno. Jaskra normalnego napięcia jest rodzajem jaskry z otwartym kątem, która występuje u ludzi, którzy mają normalne ciśnienie wewnątrzgałkowe, ale z jakiegoś powodu ich nerwy wzrokowe są zbyt wrażliwe na normalny poziom ciśnienia.

Jaskra z zamknięciem kąta jest nagłym przypadkiem medycznym. Nazywana również jaskrą wąskiego kąta lub ostrą, ten typ jest spowodowany, gdy zewnętrzna krawędź tęczówki (kolorowa część oka) blokuje kąt drenażu płynu oka. Powoduje to nagły wzrost ciśnienia w oku, który może doprowadzić do ślepoty w ciągu zaledwie kilku dni.

Mniej powszechne formy jaskry obejmują jaskrę wrodzoną, z którą niektóre dzieci się rodzą, oraz jaskrę wtórną. Jaskra wtórna jest spowodowana inną chorobą, taką jak cukrzyca lub zapalenie błony naczyniowej oka. Może również powstać, gdy pigment tęczówki lub inny materiał odłącza się od oka i blokuje odpływ płynu.

Objawy i symptomy jaskry

Jak wspomniano powyżej, większość ludzi we wczesnym stadium jaskry nie ma żadnych objawów. Jeśli choroba postępuje bez kontroli, możesz w końcu zauważyć ślepe miejsca w swoim widzeniu obwodowym. Chcesz zobaczyć, jak mogą wyglądać martwe punkty w jaskrze? Amerykańska Akademia Okulistyki stworzyła symulator widzenia jaskry, aby pomóc Ci zrozumieć zmiany w widzeniu, które występują w przypadku nieleczonej jaskry.

Ostra jaskra z zamknięciem kąta jest inna. To medyczne zagrożenie powoduje nagłe objawy, w tym:

 • Intensywny ból oczu
 • Nagłe niewyraźne widzenie
 • Zaczerwienienie oczu
 • Ból głowy
 • Nudności i wymioty
 • Widzenie aureoli lub tęczowych pierścieni wokół świateł

Jakie są czynniki ryzyka jaskry?

Nie każdy jest w równym stopniu zagrożony rozwojem jaskry. Pewne czynniki są związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia tej choroby. Regularne badania przesiewowe są niezbędne, jeśli:

 • Jesteś w wieku powyżej 40 lat
 • Jesteś pochodzenia afrykańskiego, hiszpańskiego lub azjatyckiego
 • Masz w rodzinie osoby chore na jaskrę
 • Masz wysokie ciśnienie w oku
 • Miałeś/aś uraz oka
 • są bardzo krótkowzroczne
 • masz cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, migreny lub słabe krążenie krwi
 • Masz przerzedzenie nerwu wzrokowego
 • Masz rogówkę z ośrodkami cieńszymi niż normalnie
 • stosujesz długotrwale leki sterydowe.

Im więcej z tych czynników ryzyka masz, tym większa szansa na rozwój jaskry.

Jak diagnozuje się jaskrę?

Do zdiagnozowania jaskry wymagane jest kompleksowe badanie rozszerzonego oka. Wbrew powszechnemu przekonaniu, samo badanie ciśnienia w oku nie wystarczy do wykrycia choroby. Oprócz pomiaru ciśnienia w oku, dr Matzkin zbada nerw wzrokowy, grubość rogówki i kąt przesączania oka. Sprawdzone zostanie również Pana/Pani widzenie obwodowe (boczne).

Jakie są możliwości leczenia jaskry?

Po utracie wzroku z powodu jaskry, nie można go odzyskać. Jednak wczesne wykrycie i leczenie może zatrzymać postęp choroby. Opcje leczenia jaskry będą się różnić w zależności od rodzaju jaskry i stopnia jej zaawansowania. Lekarz może zasugerować:

 • Krople do oczu na receptę, które obniżają ciśnienie w oku i zapobiegają uszkodzeniu nerwu wzrokowego.
 • Zabieg laserowy w gabinecie w celu przywrócenia normalnego odpływu płynu.
 • Operację w celu stworzenia nowego kanału odpływowego lub skorygowania wąskiego kąta odpływu.

W Allied Eye pomagamy Ci widzieć świat wyraźniej poprzez wysokiej jakości opiekę okulistyczną. Nasz kompleksowy sklep oferuje kompleksowe badania oczu, operacje zaćmy z implantami wieloogniskowymi, badania oczu dla diabetyków, LASIK, leczenie suchych/wodnych oczu i wiele więcej! Dla Twojej wygody mamy nawet nasz sklep optyczny Allied w naszym ośrodku. Zadzwoń lub napisz do nas, aby dowiedzieć się jak Allied Eye może pomóc w Twoich potrzebach związanych z opieką nad oczami lub umówić się na wizytę (423) 855-8522.

Powiązane artykuły

Kontakt

Telefon:530-246-126

Email: mail@czesci-motor.pl
 

 

Witamy

Witamy na naszej stronie poświęconej oczom i ich wysiłkowi w codziennej pracy przed komputerem. Mamy nadzieję, ze rzetelnie opracowywane artykuły okażą się przydatne i pomocne.