Okulary do komputera – czy są potrzebne?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Uważa się, że powinno się takie okulary uważać. Jak więc jest w rzeczywistości?

Zmęczenie oczu komputerem Należy powiedzieć, że to nie monitor sam w sobie jest odpowiedzialny za uszkodzenie wzroku. Badania pokazują, że obalone są teorie iż to promieniowanie odpowiada za uszkodzenie wzroku. Taki problem ze wzrokiem najczęściej spowodowany jest tym, że monitory są przez nas źle użytkowane. I to jest problemem, który sprawia, że nasza szyja, głowa czy oczy zaczynają nam dokuczać. Główny problem dla naszych oczu to fakt, że muszą się one długotrwale skupiać patrzeniem w jeden punkt i to z bliska. Gdy monitor znajduje się blisko oczu to mięśnie naszych oczu podlegają bardzo dużym napięciom.

Im bliżej będzie się znajdował dany przedmiot i im dłużej będziemy na niego patrzeć tym nasze oko będzie musiało wykonywać większy wysiłek. Najczęściej ten wysiłek jest bardzo duży i dlatego, gdy jest przemęczenie oczu warto zastosować okulary do komputera. Raczej nie ma sensu używanie okularów bez mocy do pracy przy komputerze. Tutaj największy sens ma przeprowadzenie stosowanego badania i dobranie okularów w momencie, gdy pojawia się jakaś wada. Czasami zapisuje się mały plus, ponieważ dzięki temu zmniejsza się nieco ten wysiłek, który związany będzie z pracą przy komputerze i pojawia się lepsze samopoczucie na koniec dnia. Osoby po czterdziestce na pewno powinny pomyśleć o okularach w momencie, gdy będzie się pojawiał mniejszy wysiłek mięśni, które odpowiadają za ostre widzenie, mimo że nie potrzeba okularów do czytania. Z reguły raczej nie poleca się do noszenia okularów bez mocy do komputera, ponieważ nie ma to większego sensu. Jeśli przeprowadzi się badanie i sprawdzi akomodację będzie można zastosować okulary z mocą i poprawić ten problem. Dotyczy to także osób, które noszą soczewki kontaktowe.

Powiązane artykuły

Kontakt

Telefon:530-246-126

Email: mail@czesci-motor.pl
 

 

Witamy

Witamy na naszej stronie poświęconej oczom i ich wysiłkowi w codziennej pracy przed komputerem. Mamy nadzieję, ze rzetelnie opracowywane artykuły okażą się przydatne i pomocne.