411 na temat ślepoty na kolory
1 czerwca 2022Według organizacji Prevent Blindness America ponad 8 procent mężczyzn ma problemy z widzeniem barw. Czy jesteś jednym z nich?
Co to znaczy być niewidomym na kolor?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś wskazać coś jako żółte, ale Twój przyjaciel obiecał Ci, że to jest niebieskie? A co z okresem świątecznym? Czy zdarzały się dyskusje na temat czerwonych i zielonych ozdób? Jeśli tak, to istnieje prawdopodobieństwo, że ktoś z Was może być niewidomy na kolory.
Ślepota barw występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet i jest dziedzicznym schorzeniem oczu. Najczęściej spotykaną postacią ślepoty barw jest ślepota czerwono-zielona, ale równie często spotykaną kombinacją kolorów jest ślepota niebiesko-żółta, która jest mylona przez niektóre osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę.
U osób, u których występuje ślepota barw, siatkówka oka nie jest w stanie prawidłowo reagować na zmiany światła, które pozwalają nam zobaczyć, jakie kolory są jakie. Większość osób, u których występuje ślepota barw, rodzi się z tą chorobą. Istnieją jednak wyjątki.
Jeśli masz problemy z prawidłowym widzeniem kolorów lub cierpisz na ślepotę barw, koniecznie umów się na wizytę w naszym gabinecie. Ślepota barw nie jest jedynym schorzeniem oczu, które może powodować nieprawidłowe widzenie kolorów. Inne schorzenia, takie jak zaćma czy dziedziczna neuropatia wzrokowa Lebera, również mogą powodować utratę widzenia barw.
Nie ma lekarstwa na ślepotę barw. Jednak wiele osób, które doświadczają tej choroby oczu, nie ma problemu z przystosowaniem się do braku widzenia barw i nauczeniem się radzenia sobie w takich sytuacjach.
Czy uważasz, że jesteś ślepy na kolory, ale nigdy nie otrzymałeś jednoznacznej diagnozy? Zadzwoń do Allied Eye i umów się na wizytę u dr Matzkina, aby dowiedzieć się tego raz na zawsze.