czesci-motor.pl -> jawa 50


Dane techniczne     Docieranie     Tabela napraw     Zuycie paliwa

Odblokowywanie     Tuning silnika     Schematy    


Jawa 50, czyli poczciwa Jawka... :)


jawa 50Jawa 50 - motorower produkcji czechosłowackiej wyposażony w silnik spalinowy o pojemności 49,9 cm3 i mocy 3,5 KM przy 6500 obr./min. Silnik ten wykorzystany był w polskim motorowerze Romet Ogar 200, jednakże ze względu na wymogi prawne został on zablokowany przez co jego moc spada do 2 KM przy 4500 obr./min.

Jawka pomimo swego, podeszego wieku nadal cieszy się w Polsce bardzo dużą popularnocią. Części zamienne są tanie i łatwo dostpne, wsparcie na forach internetowych jest wrcz wymienite. Dzięki temu w przypadku awarii na pewno szybko uzyskasz poradę jak sobie z nią poradzić, zanim jednak zadasz pytanie sprawdź zakładkę "Tabela napraw" , która znajduje się u góry, znajdziesz tam najczęściej występujące problemy techniczne w motorowerze Jawa 50. Informacje tam zawarte pochodzą z książki serwisowej przeznaczonej specjalnie dla tego pojazdu.

Pod zakładką "Tuning silnika" kryje się artykuł Tomasza Sałka na temat usprawniania Jawki. Serdecznie go polecam, ponieważ napisany jest przez specjalistę z dużym doświadczeniem. Strona jest wciąż rozbudowywana, w najbliższym czasie mamy zamiar stworzyć galerię, jeśli chcesz do niej dołączyć wyślij zdjęcia swojej Jawki na e-mail: kontakt@czesci-motor.pl